بلندگوهای مساجد باعث اذیت مردم نشود/ حفظ آرامش مردم از آداب رمضان
۱۳۹۱/۱۲/۲۰

حضرت امام خمینی (ره) با بیان این که یکی از آداب ماه مبارک رمضان، آرامش دادن به مردم است، فرمودند: بلندگوهای مساجد را بیرون نگذارید که فریادش همه مردم را منزجر کند؛ بلندگوها را در داخل مسجد بگذارید.
خبرگزاری شبستان: من امیدوارم که همه آقایان در این ماه مبارک همتشان را صرف کنند به اینکه مردم را مهیا نگه دارند و مردم را مجهز نگه دارند و اسلام را با دست مردم نگه دارید و خودتان هم در مساجد، در منابر مردم را دعوت به صلاح بکنید و دعوت به اینکه دنبال مسائل باشند و بگویید به آنها که 'فاستم کما امرت و من تاب معک' (سوره هود آیه ۱۱۲) آنی که پیغمبر را نگران کرده است.
الان بدانید که اولیای خدا توجه دارند و نگران‏اند از اینکه خدای نخواسته، این ملت ما از این راهی که رفته است یک وقت خدای نخواسته سستی کند و بحمدالله‏ تاکنون همه با هم بودید و منسجم بودید و همه روحانیون با هم، با دیگران، مردم با هم، با روحانیون منسجم بودند و امیدوارم که از این به بعد هم منسجم باشند و منسجمتر.
یک کلمه‏ای که این نصیحتی است به این هایی که در روضه‏خوانی ها در مجالسی که دارند، در تکیه‏ها، در این طور چیزهایی که دارند، که توجه به ضعفای مردم بکنند. در بین مردم مریض هست، در بین مردم ضعیف هست، در بین مردم اشخاصی هستند پیرمرد، اشخاصی هستند پیرزن و ضعیف، صداها زیاد نباشد که مردم را منزجر کند.
بلندگوها را بیرون نگذارید که فریادش همه مردم را منزجر کند. بلندگوها را در داخل مسجد بگذارید و این طور نباشد که بخواهید اطاعت خدا را بکنید، خدای نخواسته معصیت بشود. از آداب ماه رمضان همین است که مردم را آرامش بدهید.
اینها روزه می‏خواهند بگیرند، خوب، بعضی شان می‏خواهند اول شب بخوابند و روزه بگیرند فردا، بعضی‏ها هستند که کسالت دارند، مریض‏اند، مریضخانه‏ها پر است از اشخاص. معلولین در آنجا هستند، ممکن است این ها ناراحت کند آنها را. در این امور یک قدری ملاحظه برادران ایمانی خودتان را بکنید.
من امیدوارم که طبقات مختلف روحانیت در هر جا هستند همه ‏شان با هم باشند، همچو نباشد امام جمعه‏اش علی حده یک بساطی داشته باشد و امام جماعتش هم علی حده و روحانیت دیگرش هم علی حده. اجتماع داشته باشید با هم، برادرید شما. حافظ اسلام هستید شما و حفظ اسلام تا همراه هم نباشید، نمی‏شود.
شما همه با هم باشید، مجالس داشته باشید، ماه رمضان است حالا. شب ها مجالس داشته باشید. مردم را دعوت کنید به اینکه مجالس انس داشته باشند، مجالس احکام داشته باشند، مجالس دعا داشته باشند.
رمضان شهر (ماه) دعاست، شهر توسل به خداست و ان شاء اللَّه همه موفق باشید که در این ماه رمضان این اسلام را بیمه کنید با دعاهای خودتان و با گریه و زاری خودتان و از آن مسائلی که همیشه داشتید که برای اسلام، برای روضه‏هایی که خوانده می‏شد جانفشانی می‏کردید، آن روضه‏های سنتی را سر جای خودش نگه دارید و آن مصیبت ها را نگه دارید که برکاتی که به ما می‏رسد از آنهاست و از کربلا این برکات به ما می‏رسد.
کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سید الشهدا را زنده نگه دارید که با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته می‏شود.
از بیانات امام خمینی (ره) در جمع ائمه جمعه و جماعات برخی استان ها (۲۱ خرداد۱۳۶۲)