لیلة الرغائب ، شب دلدادگان
۱۳۹۴/۰۱/۳۰

نخستین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرغاب»، یعنى شب دلدادگان مى‏گویند و براى آن عملى با فضیلت‏ بسیار از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) وارد شده که آن را سید در کتاب «اقبال» و «علاّمه حلى» در «اجازه بنى زهره» نقل کرده‏اند.

نخستین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرغاب»، یعنى شب دلدادگان مى‏گویند و براى آن عملى با فضیلت‏ بسیار از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) وارد شده که آن را سید در کتاب «اقبال» و «علاّمه حلى» در «اجازه بنى زهره» نقل کرده‏اند.

بعضى از فضیلت آن این‌که به سبب انجام آن گناهان بسیار آمرزیده مى‏شود و نیز نمازى در آن وارد شده که هرکه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نیکوترین صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گویا به سوى‏ او مى‏فرستد.

پس به او مى‏گوید «اى حبیب من تو را بشارت باد که از هر شدّت و سختى نجات یافتى»، بنده مى‏گوید تو کیستى؟ «به خدا سوگند من چهره‏اى زیباتر از چهره تو ندیدم» و سخنى شیرین‏تر از سخن تو نشنیدم.

بویى بهتر از بوى‏ تو نبوییدم!! پاسخ می‌دهد «من ثواب آن نمازم که در فلان شب، از فلان ماه، از فلان سال به جاى آوردى‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا کنم و مونس تنهایى تو باشم و هراس را از تو برگیرم».

همچنین هنگامى‏که در صور(شیپور قیامت) دمیده شود، در عرصه قیامت سایه‏اى بر سرت خواهم افکند، پس خوشحال باش که خیر هرگز از تو جدا نخواهد شد، کیفیت‏ این نماز چنین است «نخستین پنجشنبه ماه رجب را روزه مى‏دارى، چون شب جمعه داخل شود، ما بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز بجاى مى‏آورى، هر دو رکعت با یک سلام به این ترتیب که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده‏ مرتبه «سوره توحید» مى‏خوانى و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى‏گویى «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِی الْأُمِّی وَ عَلَى آلِهِ وَ آلِ مُحَمَّد، خدایا!بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست».

سپس به سجده مى‏روى و هفتاد مرتبه میگویى «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ، پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح» و آن‌گاه سر از سجده بر مى‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏گویى «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِی الْأَعْظَمُ، پروردگارا!مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‏دانى بگذر،تو خداى برتر و بزرگترى».

دوباره به سجده مى‏روى و هفتاد مرتبه مى‏گویى «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوح، پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح».

سپس حاجت خود را مى‏طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد، آگاه باش زیارت حضرت رضا(ع) در ماه رجب مستحب است، انجام آن در این ماه امتیاز خاصى دارد، همان‌گونه که انجام عمره در ماه رجب فضیلت دارد تا جایى که روایت شده «انجام آن در این ماه، در فضیلت همتاى حج است» و نیز نقل شده حضرت سجاد(ع) «در ماه رجب به عمره مشرّف شده بود، شب‏ و روز نزد کعبه نماز مى‏خواند و در حالى که پیوسته در سجده بود این ذکر از زبان ایشان شنیده مى‏شد و «عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِکَ فَلْیحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِکَ، گناه از بنده‏ات بزرگ شده،پس بگذر گذشت از سوى تو زیبا باشد».