روایت عالِم سنی‌ از فضائل امیرالمؤمنین(ع)
۱۳۹۳/۰۷/۱۶

سخنان آیت‌الله فاطمی‌نیا درباره عظمت عید غدیر

سخنان آیت‌الله فاطمی‌نیا درباره عظمت عید غدیر

آیت‌الله فاطمی‌نیا با تاکید بر گستردگی فضائل امیرمؤمنان (علیه السلام) بیان داشت: «فضائل امیرالمؤمنین بی حد و بی حساب و حیرت آور است. کتابی است به نام «الفردوس» که مؤلفش از حفاظ بوده است. ـ ذهبی یکی از علمای متعصب سنی است که یک تذکره الحفاظ سه جلدی نوشته است. حافظ به کسی می‌گفتند که چند ده یا چند صد هزار حدیث با سندهایشان حفظ کرده باشند. این افراد این قدر تعدادشان زیاد بوده که تذکره برایشان نوشته شده است. به صاحب «الفردوس» که می‌رسند می‌گویند: «قال سید الحفاظ»؛ یعنی در میان این همه حافظ، او سید الحفاظ بوده است. ـ ایشان که سید الحفاظ و سنی هم بوده، در الفردوس نوشته است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: یا علی، اگر جنگل‌ها قلم شود، دریاها مرکب شود، جن و انس نویسنده و حسابگر شوند، باز هم فضائل تو تمام نمی‌شود. توجه کنید که این را پیامبر خدا می‌گوید؛ پیامبری که «مَا یَنطِقُ عَنِ الْهَوَى؛ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى‏» (1)، یعنی هر آنچه بگوید وحی است.این استاد علوم اسلامی و عرفانی، با ذکر آیاتی از قرآن مجید عنوان کرد: «در قرآن می‌خوانیم: «قُل لَو کانَ البَحرُ‌ مِداداً لِکَلِماتِ رَ‌بّی لَنَفِدَ البَحرُ‌ قَبلَ أَن تَنفَدَ کَلِماتُ رَ‌بّی وَلَو جِئنا بِمِثلِهِ مَدَداً»(2) به این‌ها بگو که اگر دریا برای کلمات پروردگارم مرکّب شود، دریا تمام می‌شود قبل از اینکه کلمات پروردگارم تمام شود [هر چند همانند آن (دریاها) را کمک آن قرار دهیم!]. در آیه دیگر می‌بینیم: «وَلَو أَنَّما فِی الأَر‌ضِ مِن شَجَرَ‌ةٍ أَقلامٌ وَالبَحرُ‌ یَمُدُّهُ مِن بَعدِهِ سَبعَةُ أَبحُرٍ‌ ما نَفِدَت کَلِماتُ اللَّـهِ» (3) و اگر هرچه جنگل باشد [همه درختان روی زمین] قلم شود، یک دریا برای آن مرکّب گردد، و هفت دریا هم کنارش باشد [به آن افزوده شود]، بازهم [اینها همه تمام می‌شود ولی] کلمات خدا تمام نمی‌شود.»
به گزارش فردا، ایشان در ادامه افزود: «ما نمی‌دانیم فضائل امیرالمؤمنین (علیه السلام) چه ارتباطی با کلمات خدا دارد. پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید که دریا مرکب شود و تمام انس و جن هم مرکب شوند باز هم فضائل تمام نمی‌شود. باید خدا را شاکر باشیم که این آقا را دوست داریم و او را امام می‌دانیم.»

استاد فاطمی‌نیا، با برشمردن اعیاد اسلامی تصریح کرد: «عید الله الاکبر ـ بزرگترین عید خدا ـ عید غدیر است. اگر غدیر را نادیده بگیریم، شیعه‌ای نمی ماند. بنابراین روز عید غدیر را قدر بدانید که این‌ها نفحات الهیه است و باید از آنها استفاده کرد.»

_ _ _ _ _

(1): سوره مبارکه، آیه 3 و 4
(2): سوره مبارکه کهف، آیه 109

(3): سوره مبارکه لقمان، آیه 27